+386 4 2801 510 info@os-jakobaaljaza.si
Select Page

Ogled in risanje Plečnikovih del v Kranju

Peš po Kranju je lepo, če je sončno in toplo. Res se je ogrelo, šli smo v Prešernov gaj. Slovenski pesnik počiva v njem, poleg njega pa še drugi slovenski literati. Gaj je lep, spokojen kraj, primeren za postanek. Pot nas je vodila naprej do Bežkove hiše, ki smo jo najprej zagledali čez cesto. Bežkovo hišo je zanoval Jože Plečnik, znameniti slovenski arhitekt. Mimo Layerjeve hiše smo se napotili pred grad Khislstein in na Volkov vrt.Tam smo malicali in si malo oddahnili. Nato smo delali po skupinah. Naredili smo kar veliko skupin in te so imele kar najbolj različne naloge.

Te so bile:
1.Pogovori o čutenjih
a) “Rad-a imam…… Zato, ker….”
b) Naštej tri lepe lastnosti svojega ( v skupini prisotnega) sošolca-ke. Utemelji jih.


2. Risanje
a) Volkovega vrta
b) volka


3. Iskanje podatkov o Jožetu Plečniku (uporaba interneta)
a) Kdo je Jože Plečnik?
b) Plečnikova dela v Ljubljani
c) Plečnikova dela v Kranju
d) Plečnikova dela v Pragi


Ob koncu delavnic smo osnovne stvari o Jožetu Plečniku predstavili vsem prisotnim.
Pomaknili smo se proti Plečnikovemu vodnjaku, imenovanem Petelin, ki stoji na vrhu Mohorjevega klanca, poleg njega pa so Plečnikove arkade. Arhitekt Jože Plečnik je z zgraditvijo arkad ob prezbiteriju Rožnovenske cerkve, postavitvijo vodnjaka in stopnišča ter preureditvijo fasade hiše pod vrhom klanca, skušal ustvariti monumentalen vhod v staro mestno jedro.
Vodnjak in arkade smo narisali.


Vodja tehniškega dneva: Suzana Belak Pungartnik

Dostopnost