22. aprila 2021 bomo obeležili 51. obletnico tega praznika.

Letošnja tema ob dnevu Zemlje je
 ” Obnovite našo zemljo .”

Ob prazniku Zemlje bomo na naši šoli posvetili predvsem vplivu tekstilnih odpadkov na okolje zaradi hitre „hitre mode“

Vsak majhen korak vodi v veliko spremembo. Čas je, da se vsi skupaj začnemo zavedati, da živimo na prekrasnem in edinstvenem planetu. Skrb za naš planet Zemljo je zaupana prav vsakemu od nas, zato vsak dan namenimo pozornost temu, da bomo planet ohranjali za vse, ki bodo na njem živeli v prihodnosti.

Hitra moda in proizvodnja oblačil slabe kvalitete

•Hitra moda je preoblikovala modno industrijo in je eden glavnih dejavnikov velikih industrijskih emisij toplogrednih plinov in uničujočega vpliva na okolje.

•Hitra moda spodbuja tudi izdelavo oblačil slabše kakovosti. Kakovost in trajnost oblačil, nista pomembni, saj se modni trendi zelo hitro spreminjajo in oblačila hitro niso več zanimiva.

•Največja težava pri tem pa je, da na odlagališčih končajo ogromne količine oblačil. Leta 2014 je bilo v ZDA zavrženih 10,46 milijonov ton oblačil.

•Na svetu vsako leto proizvedemo približno 150 milijard kosov oblačil in z njimi ustvarimo 93 milijonov ton odpadkov.

•Leta 2019 je bilo v Sloveniji proizvedenih skoraj 24 milijonov kosov oblačil.

• V zadnjih 20 letih se je naša potrošnja oblačil povečala za kar 400 %, hkrati pa raziskave kažejo, da vedno več kupljenih oblačil sploh nikoli ne oblečemo.

Kako oblačila vodijo do tako velikih okoljskih posledic?

•20 % odpadnih voda in 10 % emisij CO2 je posledica tekstilne industrije (2018, vir)

•Tekstilna industrija na letni ravni porabi 98 milijonov ton neobnovljivih virov in 93 milijard kubičnih metrov vode in milijone ton umetnih gnojil, insekticidov in pesticidov.(2020, vir).

•Onesnaževanje rek s strupenimi kemikalijami, številne tekstilne tovarne prav tako odlagajo neobdelane kemikalije v reke in so odgovorne za nekaj najbolj onesnaženih rek na svetu

•Leta 2016 je bila tekstilna industrija odgovorna za 1,2 milijardi ton emisij toplogrednih plinov, kar je več kot letalski in pomorski promet skupaj (2020, vir).

•Letno se v vode izpira pol milijon plastičnih mikrovlaken, ki so posledica pranja oblačil (2019, vir).

•Približno 80 % energije, ki se uporablja v modni industriji, se porabi v proizvodnji tekstila. •V proizvodnji tekstila se uporablja cca 1900 kemikalij, od tega jih je 165 nevarnih po standardih EU regulativ (2020, vir).

Zanimiva dejstva in številke

Kaj lahko storiš za zmanjšanje tekstilnih odpadkov

·Izberi raje kakovost pred količino.

·Kupuj znamke, ki si prizadevajo za trajnostno modo in varovanje okolja.

Sledi načelom kupuj manj, kupuj rabljena oblačila.

·Izberi oblačila, izdelana na okolju prijazen način iz ekoloških materialov oz. trajnostnih tkanin (kot so lan, konoplja, svila, organski bombaž in trajnostna volna ali reciklirane tkanine).

·Preveri, od kod prihaja oblačilo in kako je izdelano.

·Nosi vsak kos čim dlje in šele nato kupi novega.

·Oblačila, ki se jih naveličaš, podari tistim, ki jih potrebujejo.

·Oblačila lahko odneseš v trgovino z rabljenimi oblačili.

·Oblačila peri na nizkih temperaturah in ne prepogosto – tako bodo oblačila dlje ostala v dobrem stanju in tvoja poraba vode bo manjša.

·Oblačila posuši na zraku namesto v sušilcu.

·Uporabljaj ekološki prašek.

Povzeto po Ekoenergy.

Aljaževci sodelujejo v akciji:
Prvi slovenski Dan v rabljenih oblačilih!!

•Da bo tudi naša šola dala svoj prispevek k ohranjanju okolja se je naša šola priključila akciji Povečajmo uporabo rabljenih oblačil v Sloveniji, ki jo organizira društvo Ekologi brez meja.

•Naše učence vabimo, da v petek 23. 4. 2021, oblečete rabljena oblačila.

• To so oblačila iz druge roke, ki so kupljena v trgovinah z rabljenimi oblačili ali izposojena oblačila, ki ste jih dobili od svojih sorodnikov, prijateljev…

•Če jih še nimaš, si kakšno oblačilo izmenjaj s prijateljem/ico, pobrskaj po omari za starimi oblačili ali kakšno oblačilo predelaj. •https://ebm.si/

Kako sodeluješ v akciji

•Si pripravljen/a pobrskati po omarah in iz njih potegniti rabljena oblačila, jih obleči, narediti kakšno fotko ter jo objaviti na svojih družbenih omrežjih?

•Objavo označi še z #DanVRabljenihOblačilih in Obleka naredi človeka❗️ter tako sodeluj pri zmanjšanju zavrženih oblačil.

•Samo to je namreč potrebno in že sodeluješ v PRVEM SLOVENSKEM DNEVU V RABLJENIH OBLAČILIH 🤩

•Spremljaj #DanVRabljenihOblačilih in všečkaj objave drugih, ki prav tako na ta dan nosijo rabljena oblačila.