16. oktobra je bila v okviru Združenih narodov ustanovljena svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo FAO. Zato na ta dan praznujemo SVETOVNI DAN HRANE, vse od leta 1979. Slogan Svetovnega dne hrane 2018 je »Naša dela so naša prihodnost« (Our Actions are our Future).

no images were found

Svetovni dan hrane nam ponuja priložnost za razmislek, da se poudari stisko več kot 820 milijonov kronično podhranjenih ljudi na svetu in več kot milijardo ljudi, ki je prekomerno hranjenih. Kar 151 milijonov otrok na svetu, mlajših od 5 let, je podhranjenih. Kar 2 milijardi ljudi na svetu ima prehrano osiromašeno zaradi pomanjkanja vitaminov in mineralov, ki so nujno potrebni za zdravje. Svetovni cilj je, da bi do leta 2030 odpravili lakoto. Poleg podhranjenosti prebivalstva pa je na drugi strani več kot 1,4 milijarde ljudi prekomerno hranjenih, izmed teh pa je kar ena tretjina debelih – z visokim rizikom srčno žilnih obolenj, diabetesa in ostalih zdravstvenih problemov. In še vedno preveč zavržene hrane iz naših gospodinjstev pristane v smeteh.

V Sloveniji kronične lakote ni, narašča pa problematika prehranjenih otrok in mladostnikov. Strokovnjaki se intenzivno ukvarjajo s tem kako odpraviti posledice neustreznega načina prehranjevanja, nezadostne telesne dejavnosti, skratka nezdravega življenjskega sloga.

Prav je, da se zavedamo, da je Slovenija ena izmed redkih držav, ki ima organiziran sistem prehrane otrok in mladostnikov. Ta organiziran sistem prehrane je urejen na nivoju države in je tudi uzakonjen.

V šoli in tudi doma je zelo pomembno spodbujati in izobraževati otroke k razvijanju zavesti o zdravi prehrani, prehranjevalnih navadah, kulturi prehranjevanja in odgovornega odnosa so sebe in svojega zdravja.

Tudi na naši šoli bomo ob tem dnevu razmišljali in se pogovarjali o pomenu hrane in zdravega prehranjevanja in življenja.

Naj bo letošnji svetovni dan hrane spodbuda za vse nas, da bomo s hrano spoštljivo ravnali in jo čim manj zavrgli.